Ana Sayfa

Önsöz

Giriş

 Safsata ve Türleri

Safsata Türleri ve Güncel Örnekler-1

Safsata Türleri ve Güncel Örnekler-2

Safsata Türleri ve Güncel Örnekler-3 Hazırlık Yazışmaları

Alternatif  Önsöz

 

Bu kitap herkesin, serbest bir şekilde safsata yapabilmesi için gerekli bilgiyi sağlamak amacıyla  yazılmıştır.  Kitap hangi safsatanın nasıl, nerede ve ne zaman  yapılacağı hakkında da ipuçları içermektedir ;-)).

Okurun bazı gazete köşe yazarlarına bakıp ta bir safsata bile yapamadım şeklinde iç geçirmesine artık gerek yoktur. 

 

Bu safsata projesi e-posta grubunda ilk başladığında  İngilizceden Türkçeye çeviri şeklinde başlamıştı.   Yaşlı ve sakallı olduğunu henüz o zamanlar bilmediğimiz, ismi lazım değil biri tarafından görev dağılımı yapıldı.    O zamanlar sözlük elde,  felsefi terimler içeren metinleri çevirmek bana biraz zor geldiğinden biraz uzak durdum. 3 arkadaş 38 tane safsatayı çevirdi diğer bazıları da bunlara Türkçe isimler buldu, metinlerde düzeltmeler yaptılar.  Yorgun bir arkadaş tarafından bu çalışmalar birleştirildi. O birleştirme işinden de son derece yorulduğundan bu arkadaş epeyce bir süre grupta gözükmediJ. Ancak Safsata Projesi müsvedde halinde Alev Alatlı’nın web sayfasında bir süre bekledi.  Daha sonra ben bu şekliyle devraldım, ihalede rakiplerin çokluğu nedeniyle süren uzun pazarlıklar sonucu biraz zor aldım da araya hatırlı kişileri koyup diğer adayları bertaraf etmeyi de bildim . o da olmasaydı ihale mafyasından yardım talep edecektim! e ne de olsa hayat bilgisi.....

Aradan geçen zaman içinde nurcan, barış ve tanerle bizim evde yaptığımız münakaşalar sayesinde  Alev hanımın web sayfasında yayınlanan hale soktuk. Bu münakaşaları bazen nurcan, bazen taner, bazen de barış kazandı ve ben genelde kaybettim hiç benim dediğim olmadı, hatta bu durumy gören eren bile fikir serdetmeye başladı . Bu çalışma süresinde   4 veya 5 oturum yaptık. Bu oturumlara erenin de katılması zorunluydu. ( nereye gitsin 6 yaşındaki çocukcağız). Ama o da bu toplantılara katılmaktan çok şey öğrendi. Sabahları

-hadi oğlum acele et derse yetişeceğiz, dediğimizde

-bu da bir okul safsatası

diyerek evin havasından suyundan etkilendiğine dair emareleri ortaya koyarken  geleceği hakkında da bazı ipuçları vermeye başladı J. 3 ay kadar askıda bekleyen safsataların hükmü dolduğundan yenilemeye karar verdik. O zaman bunun bir kitap haline gelebileceğini düşündük.

 

Yaz boyu tatile gitmeyen karacan ailesi kendisini bu işe vakfetti,  evde nurcan yeni safsatalar buldu (icat etti demiyorum, ya da kendi potansiyelini ortaya koydu hiç demiyorum), web sayfalarından safsata devşirdi, bir güzel de gruplara ayırdı.

 

Ondan sonra ben bu haliyle safsatalara  gazetelerden safsata örnekleri toplamaya başladım. E-gruptan da safsata örnekleri  gelmeye başladı. Bizim evde yaptığımız toplantılarda bunları gruplandırdık, safsata türlerini belirledik, burada en çok 3 kişi olup karar vermeye dikkat ettik. 4. kişi demokrasiye fazla geliyordu ;-)).

 

Safsata çalışmaları  esnasında biz de safsata yapmayalım diye birbirimizle konuşmaz hale geldik, hatta bir ara işaretle anlaşmayı bile denedik :-)) .  İlk konuşan 2, 3 tür safsata  analiziyle karşı karşıya kalıyorduJ. Az konuşup çok düşündüğümüz için bu safsata işlerini bu raddeye getirmeye muvaffak olabildik.

 

Bu film burada bitmeyecek, bu safsata kitabının peynir ekmek gibi okunacağından adım gibi emin olduğumdan 2. ve 3. baskılar için örnek toplamaya şimdiden başladım.

 

Saygı ve sevgilerimle

Mutlu ve yorgun, Safsatatör, Koordinatör,

Mehmet Sayım Karacan